REGION II-5A MEET

(Top 3 finishers in each even qualify for the 2018 state meet.)

Girls

Team scores

  1. Zachary 122, St. Joseph’s Academy 118, 3. Walker 56, 4. Baton Rouge High 55, 5. Dutchtown 34, 6. Scotlandville 31, 7. Mandeville 28, 8. (tie) Ponchatoula & Slidell 26, 10. Fontainebleau 23, 11. St. Amant 18, 12. Central 12, 13. DSHS 4, 14. Live Oak 3, 15. Broadmoor 2

Livingston Parish & District 4-5A individual results

Running events

100 meters: 1. Kayla Clifton (ZA) 12.62, 2. Kiara Bethley (ZA) 12.75, 3. Donneshia Gutter (SC) 12.78, 4. Ja’Myra Dickson (WA) 12.98

200 meters: 1, Kiara Bethley (ZA) 25.84, 3. Ja’Myra Dickson (WA) 26.32, 4. Raven Alexander (CE) 26.72, 6. Indya Jackson (ZA) 27.17

400 meters: 1. Indya Jackson (ZA) 57.83, 3. Monet McDaniels (ZA) 59.36, 4. Raven Barze (WA) 1:00.57, 5. Megan Rodgers (DS) 1:00.61

800 meters: 6. Kaitlyn McDonald (ZA) 2:38.72, 8. Tameron Turner (ZA) 2:39.7, 10. Delaney Anderson (WA) 2:42.47, 11. Lauren Graham (WA) 2:44.51

1,600 meters: 5. Claudia Henry (LO) 5:44.31, 8. Kelsey Case (LO) 5:53.45

3,200 meters: 7. Ashlyn Davis (ZA) 12:42.1, 8. Claudia Henry (LO) 12:59.26, 9. Kaye-Loni Bowden (WA) 13:01.21

100-meter hurdles: 1. Orsicana Beard (ZA) 15.67, 7. Corrine Heyl (CE) 17.61, 10. Tia White (SC) 17.91

300-meter hurdles: 4. Brooklyn Giovingo (WA) 48.49, 7. Orsicana Beard (ZA) 49.82, 8. Raychelle Riley (DS) 50.0, 10. Corrine Heyl (CE) 51.89

4x100 relay: 1. Zachary (Kayla Clifton, Indya Jackson, Ja’Coyia Ambeau, Kiara Bethley) 47.9; 2. Scotlandville 49.48; 4. Walker 50.0; 12. DSHS 53.78

4x200 relay: 1. Zachary (Monet McDaniels, Indya Jackson, Kayla Clifton, Kiara Bethley) 1:42.21; 2. Walker 1:45.06; 3. Scotlandville 1:46.07; 7. Central 1:49.23

4x400 relay: 1. Zachary (Monet McDaniels, Hailey Fisher, Zoa Adams, Indya Jackson) 4:05.71; 9. Walker 4:32.72; 10. Scotlandville 4:36.42; 11. DSHS 4:39.39

Field events

Shot put: 1. Khristian Jackson (ZA) 42-4, 4. Nya Terrell (SC) 36-8, 6. Natalie Stewart (DS) 34-7.5, 7. Micah Taylor (ZA) 34-4.5

Discus: 1. Khristian Jackson (ZA) 133-9, 8 Micah Taylor (ZA) 91-6, 10. Kayleigh Tomasich (DS) 80-11, 11. Cailey Aucoin (DS) 77-5

Javelin: 1. Brooklyn Giovingo (WA) 135-9, 3. A’Neseya Dunn (ZA) 122-0, 5. Anna Ferrand (WA) 113-8, 6. Kaitlyn Roberson (LO) 105-0

High jump: 1. Lillie Waguespack (WA) 5-2, 3. Takeidra Joseph (SC) 5-0, 6. Riley Darbonne (DS) 4-10, 7. Nya Lewis (ZA) 4-8

Pole vault: 4. Evyn Fitzgerald (WA) 9-6, 9. (tie) Kayla Perault (DS) & Sarah Ross (WA) 8-0

Long jump: 2. Raven Alexander (CE) 17-7.25; 5. Orsicana Beard (ZA) 16-11.75, 7. Kaitlyn Hayes (WA) 16-6.75, 9. Autumn Spears (SC) 14-9

Triple jump: 2. Orsicana Beard (ZA) 39-7.5, 6. Autumn Spears (SC) 32-9.5, 7. Melanie Key (DS) 32-8.5

-------------------------

Boys

Team scores

  1. Zachary 91, Catholic High 90, 3. Scotlandville 69, 4. DSHS 61, D. Dutchtown 44, 6. Broadmoor 39, 7. Fontainebleau 35, 8. McKinley 22, 9. Walker 20, 10. Ponchatoula 14, 11. St. Paul’s 13, 12. East Ascension 12, 13. Slidell  11, 14. (tie) Belaire, Covington & Hammond 8, 17. St. Amant 6, 18. (tie) Mandeville & Live Oak 3, 20. Northshore 1

Livingston Parish & District 4-5A individual results

100 meters: 1. Dorian Camel (SC) 10.82, 2. Trenton Charles (SC), 4. Chandler Whitfield (ZA) 11.37

200 meters: 1. Sean Burrell (ZA) 21.34, 2. Trenton Charles (SC) 21.73, 4. Dorian Camel (SC) 21.88, 5. Chandler Whitfield (ZA) 22.46

400 meters: 1. Sean Burrell (ZA) 45.99, 2. Dorian Camel (SC) 46.55, 6. Julian White (DS) 51.39, 9. Bristen Tate (SC) 51.91

800 meters: 3. Christian Mallett (DS) 1:58.51, 9. Christian Knox (DS), 10. Lafayette Collins (SC) 2:05.77; 12. Trimell Carey (SC) 2:11.16

1,600 meters: 5. Justin Peters (LO) 4:35.93, 7. Lafayette Collins (SC) 4:43.6; 9. Dillon Jones (WA) 4:53.84, 12. Kelante Lazard (ZA) 4:58.76

3,200 meters: 7. Christian Knox (DS) 10:29.18, 8. Lafayette Collins (SC) 10:33.22, 10. Bryson Newman (WA) 11:02.48

110-meter hurdles: 1. Sean Burrell (ZA) 14.87, 2. L’Jean McKneely (ZA) 15.19, 10. Leon Wilson (DS) 17.11, 11. Malik Northern (SC) 17.27

300-meter hurdles: 4. L’Jean McKneely (ZA) 40.66, 6. Amaru Cavalier (SC) 42.35, 10. Jamarcus Spears (CE) 44.68

4x100 relay: 1. Zachary (Xzavyer Carter, Chandler Whitfield, Kendall Cleveland, Sean Burrell) 41.29; 2. Scotlandville 41.84; 9. Central 43.63; 11. DSHS 44.65

4x200 relay: 1. Scotlandville (Kelvin Joseph, Dorian Camel, Trenton Charles, DeJuan Ross) 1:26.51; 3. Zachary 1:28.43; 9. Walker 1:36.89; 10. DSHS 1:36.99

4x400 relay: 5. Scotlandville 3:27.5; 6. Zachary 3:28.67; 8. DSHS 3:34.02

Field events

Shot put: 9. Kolby Matthews (ZA) 41-8.5, 10. Jacobey Lee (LO) 40-9.5, 11. William Myles (SC) 38-7, 12. Tyler Braun (LO) 36-7

Discus: 1. Austin Dunaway (DS) 147-7, 2. Taylor Granger (WA) 143-0, 5. Kolby Matthews (ZA) 135-6, 11. Zach Harris (DS) 117-6

Javelin: 1. Jon Burrell (ZA) 178-10, 2. Landon Brou (DS) 170-9, Braeden Smith (WA) 164-1, 11. A’Dren Whitfield (ZA) 136-4

High jump: 1. Chris Hilton (ZA) 6-7, 2. D’Angelo Stewart (DS) 6-6, 3. Damon Herod (DS) 6-2, 9. Theodis Harrison (BE) 5-10

Pole vault: 1. Cameron Reed (DS) 14-0, 3. Blaze Hayden (WA) 13-6, 5. Alex Morrison (DS) 13-0, 6. Clayton Simms (LO) 12-0

Long jump: 1. Damon Heard (DS) 23-0, 5. Reginald King (SC) 21-1, 8. Kenson Tate (ZA) 20-0.25

Triple jump: 2. Isiah Matthews (BE) 43-6, 3. Kelvin Joseph (SC) 42-10.75, 4. Kendall Cleveland (ZA) 42-4, 5. Lauren Spears (SC) 42-3.75