Ty Pourciau

Denham Springs High's Ty Pourciau came in for some key innings in relief on Tuesday.

Monday

SOFTBALL

DSHS 4, Dominican 3

East Ascension 10, Walker 2

Belle Chasse 7, Zachary 3

Tuesday

BASEBALL

DSHS 6, Dutchtown 3

St. Amant 4, Live Oak 3 (8)

Catholic 7, Central 6 (12)

Walker at H.L. Bourgeois, ppd.

Scotlandville at Episcopal, ppd.

Zachary at St. Thomas Aquinas, ppd.

SOFTBALL

Live Oak 9, Lutcher 1

Springfield 9, Walker 5

Wednesday

BOYS BOWLING

DSHS 22, BRHS 5

Thursday

BOYS BASKETBALL

State Tournament | State semifinals

DIVISION I

Scotlandville vs. McKinley, 11:30 a.m.

CLASS 5A

Walker vs. Natchitoches Central, 8 p.m.

BASEBALL

Central at St. Louis, 7 p.m.

    Perfect Game High School Showdown | Emerson, Ga.

DSHS vs. Houston County (Ga.), 4:30 p.m.

DSHS vs. Saraland (Ala.), 7 p.m.

Landmark Bank/Jay Patterson Tournament | Zachary

Destrehan at Zachary, 4 p.m.

West Monroe at Zachary, 7 p.m.

SOFTBALL

Zachary at DSHS, 5 p.m.

Live Oak at Central, 5:30 p.m.

Walker at Maurepas, 3:30 p.m.

Friday

BASEBALL

Central at St. Louis (DH), 4 p.m.

DSHS at Perfect Game High School Showdown | Emerson, Ga.

Red River Classic

Live Oak at Holy Savior Menard, 4:15 p.m.

Live Oak at Tioga, 8 p.m.

Franklinton Tournament

Walker vs. Sumner, 4 p.m.

Walker at Franklinton, 6:30 p.m.

Plaquemine Tournament

Scotlandville vs. St. Augustine, 6:15 p.m.

Landmark Bank/Jay Patterson Tournament | Zachary

Sam Houston at Zachary, 7 p.m.

SOFTBALL

St. Amant Invitational

At Butch Gore Park

Field 1

Walker vs. Barbe, 5:30 p.m.

Zachary vs. Destrehan, 7:30 p.m.

Field 2

DSHS at St. Amant, 5:30 p.m.

Field 4

DSHS vs. Sam Houston, 7:30 p.m.

Hannan Tournament

Live Oak at Hannan, 4 p.m.

St. John of Plaquemine Tournament

At Plaquemine HS

Central at Plaquemine, 4 p.m.

Central vs. Assumption, 6 p.m.

TRACK & FIELD

Live Oak, Walker at STA Judy Behr Relays

Belaire at BRHS Bulldog Relays

Zachary Bronco Relays

Saturday

BOYS BASKETBALL

State Tournament | State finals

DIVISION I

Scotlandville vs. Catholic High/St. Paul’s winner, 6 p.m.

CLASS 5A

Walker vs. Landry-Walker/Ouachita Parish winner, 8 p.m.

BASEBALL

DSHS at Perfect Game High School Showdown | Emerson, Ga.

Red River Classic

At Tioga

Live Oak vs. Pineville, 11 a.m.

Live Oak at Tioga, 2 p.m.

Franklinton Tournament

Walker vs. Pearl River, 10 a.m.

Walker at Pine, 2 p.m.

Plaquemine Tournament

Scotlandville vs. Port Allen, 11 a.m.

Scotlandville vs. Church Academy, 1:15 p.m.

Landmark Bank/Jay Patterson Tournament | Zachary

Sulphur at Zachary, 1 p.m.

SOFTBALL

St. Amant Invitational

At Butch Gore Park

Field 1

Walker vs. Hahnville, 12:30 p.m.

Field 2

Walker at St. Amant, 2:30 p.m.

Field 3

DSHS vs. Barbe, 10:30 a.m.

Field 4

Zachary vs. Sulphur, 12:30 p.m.

Zachary vs. Ascension Catholic, 2:30 p.m.

Hannan Tournament

Live Oak vs. De La Salle, noon

Live Oak vs. John Curtis Christian, 4 p.m.

St. John of Plaquemine Tournament

At Plaquemine HS

Central vs. Thibodaux, 3 p.m.

TRACK & FIELD

DSHS at Brothers of the Sacred Heart Meet | Catholic High

Albany at Mandeville

Monday

BASEBALL

Scotlandville at St. James, 4:30 p.m.

SOFTBALL

DSHS at Northshore, 3:30 p.m.