Cody Crifasi

Live Oak third baseman Cody Crifasi charges down the first-base line.

Monday

BASEBALL

DSHS 13, Southern Lab 0

Zachary 17, Morgan City 0

SOFTBALL

DSHS 6, Belle Chase 1

Lutcher 4, Walker 3

Tuesday

BOYS BASKETBALL

Regional round

Natchitoches Central 66, DSHS 51

Walker 79, St. Amant 46

BASEBALL

DSHS 5, St. Amant 2

Live Oak 11, Franklinton 0

Catholic-New Iberia 12, Walker 6

Central 8, Holy Cross 8

SOFTBALL

DSHS 14, St. Michael 2

Live Oak 12, St. Joseph 4

Dutchtown 9, Walker 1

Central 13, Dominican 2

Zachary 9, Destrehan 0

Wednesday

SOFTBALL

Central 7, Maurepas 3

Thursday

GIRLS BASKETBALL

State semifinals | Alexandria

Zachary vs. East Ascension, 8 p.m.

BASEBALL

East St. John at Walker, 6:30 p.m.

Brusly at Central, 5 p.m.

U-High at Central, 7:30 p.m.

St. Tammany Invitational

At Covington HS

DSHS vs. Salmen, 4 p.m.

DSHS at Covington, 6:30 p.m.

At St. Paul’s

Live Oak vs. Slidell, 4 p.m.

Live Oak at St. Paul’s, 6:30 p.m.

Scotlandville Tournament

Lake Charles Prep at Scotlandville, 3:30 p.m.

Jesuit Invitational

Zachary at Jesuit, 4 p.m.

SOFTBALL

DSHS at Maurepas, 4 p.m.

Live Oak at Dutchtown, 5 p.m.

Brusly at Walker, 5 p.m.

East Ascension at Zachary, 5 p.m.

Friday

BOYS BASKETBALL

State quarterfinals

CLASS 5A

Southwood at Walker, 7 p.m.

DIVISION I

Holy Cross at Scotlandville, 7 p.m.

BASEBALL

Walker at East Ascension, 4:30 p.m.

Rummel at Central, 5 p.m.

Scotlandville Tournament

Warren Easton at Scotlandville, 3:30 p.m.

Jesuit Invitational

Zachary vs. Brother Martin, 6:30 p.m.

SOFTBALL

Live Oak, Zachary & Maurepas at St. Amant Tournament

Central at Grant Tournament                   

TRACK & FIELD

Live Oak at Walker 4-Way

Saturday

GIRLS BASKETBALL

State championship game | Alexandria

Zachary/EA winner vs. Captain Shreve/Natchitoches Central winner, 6 p.m.

BASEBALL

Rummel at Walker, 10 a.m.

St. Charles Catholic at Walker, 2 p.m.

Newman at Central, 11 a.m.

St. Tammany Invitational

At Lakeshore HS

Live Oak at Lakeshore, 12:30 p.m.

DSHS at Lakeshore, 3 p.m.

At Fontainebleau

Live Oak at Fontainebleau, 5:30 p.m.

At St. Paul’s

DSHS at St. Paul’s, 10 a.m.

Scotlandville Tournament

Lake Area New Tech at Scotlandville, noon

Southern Lab at Scotlandville, 4 p.m.

Jesuit Invitational

Zachary vs. Shaw, noon (at Hahnville)

Zachary at Hahnville, 3 p.m.

SOFTBALL

Live Oak, Zachary & Maurepas at St. Amant Tournament

Central at Grant Tournament

TRACK & FIELD

DSHS at Catholic Tip-Off

Monday, March 5

SOFTBALL

Dominican at DSHS, 4:30 p.m.

Walker at East Ascension, 5 p.m.

Belle Chasse at Zachary, 5 p.m.

GIRLS BOWLING

DSHS St. Michael, 3:30 p.m. (All-Star Lanes)

BOYS BOWLING

DSHS vs. Catholic High, 3:30 p.m. (All-Star Lanes)

Central vs. Baton Rouge High, 3:30 p.m. (Circle Bowl)

Zachary vs. Broadmoor, 3:30 p.m. (Circle Bowl)

Tuesday, March 5

BASEBALL

DSHS at Dutchtown, 6 p.m.

Live Oak at St. Amant, 6:30 p.m.

Walker at H.L. Bourgeois, 4 p.m.

Central at Catholic, 5 p.m.

Scotlandville at Episcopal, 5 p.m.

Zachary at St. Thomas Aquinas, 6 p.m.

SOFTBALL

Lutcher at Live Oak, 4:30 p.m.

Springfield at Walker, 5:30 p.m.

Point Coupee at Zachary, 5 p.m.

GIRLS BOWLING

DSHS vs. East Ascension, 3:30 p.m. (All-Star Lanes)