Scotlandville vs. St. Paul's state championship game Ja'Vonte Smart David Thomas David Thomas

Scotlandville guards Ja'Vonte Smart (1) and David Thomas III (10) double team St. Paul's guardDavid Thomas (10).

March 5

SOFTBALL

DSHS 4, Dominican 3

East Ascension 10, Walker 2

Belle Chasse 7, Zachary 3

March 6

BASEBALL

DSHS 6, Dutchtown 3

St. Amant 4, Live Oak 3 (8)

Catholic 7, Central 6 (12)

Walker at H.L. Bourgeois, ppd.

Scotlandville at Episcopal, ppd.

Zachary at St. Thomas Aquinas, ppd.

SOFTBALL

Live Oak 9, Lutcher 1

Springfield 9, Walker 5

March 7

BOYS BOWLING

DSHS 22, BRHS 5

March 8

BOYS BASKETBALL

State Tournament | State semifinals

DIVISION I

Scotlandville 58, McKinley 42

CLASS 5A

Walker 89, Natchitoches Central 63

BASEBALL

St. Louis 4, Central 1

Perfect Game High School Showdown

Houston County 4, DSHS 0

DSHS 4, Saraland (Ala.) 3 (8)

Landmark Bank/Jay Patterson Tournament

Zachary 3, Destrehan 0

Zachary 14, West Monroe 2

SOFTBALL

DSHS 11, Zachary 1 (6)

Central 6, Live Oak 5

Maurepas 6, Walker 5

March 9

BASEBALL

Central 7, St. Louis 4

St. Louis 13, Central 3 (5)

Perfect Game High School Showdown

Houston County 5, DSHS 4 (10)

Red River Classic

Live Oak 15, Holy Savior Menard 1

Tioga 2, Live Oak 1

Franklin Tournament

Walker 16, Sumner 3

Franklinton 2, Walker 1

Plaquemine Tournament

St. Augustine 5, Scotlandville 2

Landmark Bank/Jay Patterson Tournament

Sam Houston5, Zachary 4

SOFTBALL

St. Amant Invitational

St. Amant 18, DSHS 2

Sam Houston 3, DSHS 0

Barbe 11, Walker 0

Destrehan 5, Zachary 2

Hannan Tournament

Hannan 8, Live Oak 3

March 10

BOYS BASKETBALL

State Tournament | State finals

DIVISION I

Scotlandville 63, St. Paul’s 40

CLASS 5A

Walker 62, Landry-Walker 57 (OT)

BASEBALL

Perfect Game High School Showdown

DSHS 15, Winder-Barrow 1

Red River Classic

Live Oak 10, Pineville 0

Live Oak 8, Tioga 0

Franklin Tournament

Pearl River 10, Walker 5

Walker 5, Pine 2

Plaquemine Tournament

Scotlandville 15, Port Allen 2

Scotlandville 18, Church Academy 3

Landmark Bank/Jay Patterson Tournament

Zachary 5, Sulphur 3

SOFTBALL

St. Amant Invitational

Barbe 12, DSHS 8

Walker 9, Hahnville 5

St. Amant 14, Walker 8

Zachary 10, Sulphur 9

Ascension Catholic 5, Zachary 3

Hannan Tournament

Live Oak 9, De La Salle 2

John Curtis Christian 7, Live Oak 2